Странице

петак, 20. април 2012.

Koju masinu za rucno pletenje kupiti?

Da prvo pomenem neke, po meni znacajne, proizvodjace: Brother, Singer, kod nas verovatno najpoznatija, Empisal, Toyota, Silver Reed... i za kraj, za mene poslastica, sto mnogi kazu Rolls-Royce medju rucnim masinama za pletenje, Passap-Pfaff. Ima jos dosta proizvodjaca ali su svi oni mahom kopirali Brother ili Singer tehnologiju, dok je Passap ostao jedinstven.
Globalna podela masina je po tome da li je jednoreda ili dvoreda. Brother i masine radjene po toj tehnologiji, imaju posebno jedan a posebno drugi red i mogu se kupiti zasebno. Kod modela Singer (sem onih modela koji su bili namenjeni za americko i japansko trziste) i Passap, prednji i zadnji red igala za pletenje su dve nerazdvojne celine. Za obe vrste dvoredih masina vazi isto, mogu da rade i kao jednorede.
Druga podela je po velicini razmaka izmedju igala u mm i tu cu koristiti podelu koja se nacesce susrece na net-u a to je: 
1. Standard - 4,5mm, 
2. Mid-Gauge - 6,5 ili 7mm i
3. Bulky & Chunky - 9mm.
Standard masine se najcesce mogu naci na svim trzistima sveta pa i na nasem i one koriste finija prediva (po oznakama igala za rucno pletenje, 2-4mm debljina igle, neke masine koje imaju malo vecu kuku na samoj igli mogu i malo deblja prediva).


Mid-gauge mogu da koriste malo deblja prediva (4-6mm debljina igala za rucno pletenje).


Bulky & Chunky mogu da koriste debela prediva (do 10mm debljina igala za rucno pletenje) i kod ovih masina pletenina najvise podseca na rucni rad.


E sada se postavlja pitanje da li treba kupiti jednoredu ili dvoredu, standard ili sve tri vrste. Ne uzimajuci u obzir novcani fond namenjen za kupovinu masine, trebalo bi kupiti dvorede, sva tri tipa masina, kada je u pitanju razmak medju iglama. A zasto? Pa kada rucno strikate, za razlicitu debljinu vunice su vam potrebne razlicite debljine igala, takva analogija vazi i kod masina za strikanje. Ukoliko se opredelite za kupovinu neke masine iz grupe standard, morate znati da necete moci plesti (ili ce pletenje biti uz sijaset problema) sa standardnim predivima koja se najcesce nalaze u prodavnicama pozamanterije vec onim tanjim (28/2, itd, po nekim strucnim merama) koja se kupuju od firmi koje drze ta prediva za tekstilnu industriju. Ta prediva se prodaju na kologram i znatno su jeftinija od onih koja se kupuju po pozamanterijama a izbor boja i sirovinskog sastava je veci. Mogli ste primetiti da koristim izraz prediva, sa razlogom, jer sve masine za rucno pletenje mogu korisiti prediva razlicitog sastava, vunu (bilo koju prirodnu), pamuk, sintetiku, akril,... ili mesavinu raznih sirovina. Bitna je debljina prediva.

Нема коментара:

Постави коментар